رنگ آمیزی خانه یکی از راه های تغییر فضای خانه است که بین روش های تغییر دکوراسیون، کمترین هزینه را دارد. رنگ در مقایسه با کاغذ دیواری، دیوارپوش ها و یا پوستر های دیواری بسیار بصرفه تر می باشد و با چند تکنیک ساده می توانید خودتان اقدام به رنگ آمیزی کنید و حس و حال منزل را عوض کنید. دیوارها در هر خانه ای بیشترین سطح را به خود اختصاص می دهند و بیشتر در معرض دید قرار دارند پس با رنگ آمیزی دیوارها ، فضای خانه جلوه بیشتری می یابد. حتی با انتخاب رنگ مناسب می توانید فضای خانه را بزرگتر نشان دهید. پس ابتدا رنگ مناسب رو انتخاب کنید و سپس با تهیه لوازم مناسب، کار رنگ آمیزی را شروع کنید.

انتخاب رنگ مناسب

برای انتخاب رنگ مناسب، قبل از هر چیز باید به اندازه فضای خانه دقت کنید. اگر خانه کوچک است و قصد دارید بزرگ تر و دلباز تر بنظر برسد، رنگ های روشن بهترین انتخاب هستند. برای جلوه دادن به فضا همه دیوارها را یکرنگ نکنید! در کنار رنگ روشنی که انتخاب کرده اید از رنگ های متضاد و شادتر مانند زرد، سبز و هر رنگی که به محیط طراوت می دهد، استفاده کنید.

اگر تمایل به استفاده از رنگ تیره در خانه کوچک دارید، بهتر است فقط یک دیوار را تیره رنگ کنید. این کار باعث می شود دیوار موردنظر جلب توجه بیشتری کند و در کنار دیوارهای روشن دورتر به چشم بیاید و این امر نیز موجب بزرگتر دیده شدن منزل شما می شود. حتی می توانید برای سقف رنگی تیره تر از دیوارها انتخاب کنید و بزرگ جلوه دادن را در سقف پیاده سازی کنید.

برای انتخاب رنگ پذیرایی بعد از درنظر گرفتن ابعاد، به سبک موردنظرتان توجه کنید. معمولا رنگ هایی از جمله کرم، استخوانی، زرد، سبز، خاکستری، قرمز و آبی بیشتر برای پذیرایی به کار برده می شوند. اگر دکوراسیون شما مدرن است از رنگ های سفید، خاکستری، نقره ای، طلایی و .. برای فضای پذیرایی استفاده کنید. اگر تمایل به رسمی تر نشان دادن فضا دارید از رنگ های مات استفاده کنید و اگر فضایی صمیمانه را می پسندید از رنگ های نیمه براق استفاده کنید.

در انتخاب رنگ آشپزخانه به روانشناسی رنگ ها توجه کنید و رنگی را که تحریک کننده اشتها باشد انتخاب کنید. اصولا رنگ هایی که به رنگ ادویه ها نزدیک تر هستند برای فضای آشپزخانه مناسب ترند.

برای اتاق خواب می توانید رنگ های ملایم و آرامش بخش را با توجه به دکوراسیون خود انتخاب کنید. رنگ طوسی به عنوان یک رنگ خنثی قابلیت استفاده در اکثر فضاها و در کنار همه رنگ ها را دارد. بنابراین می توانید در انتخاب خود برای فضاهای مختلف از این رنگ استفاده کنید.

اصول رنگ آمیزی

ابتدا طرحهای مورد نظرتان را بررسی کنید و برای هر قسمت طرح و رنگ مناسب را انتخاب کنید. در وب سایت ها جستجو کنید و طرح های مختلف را همراه با آموزش آنها ببینید. پس از اینکه تصمیم خود را گرفتید، دیوارهایی که نیاز به تمیز کردن و لکه گیری دارند را درست کنید. نتیجه نهایی رنگ آمیزی در صورتی خوب خواهد بود که بتوانید از ابتدا کار را صحیح انجام دهید و دیوارها را برای رنگ آمیزی تمیز و آماده کنید. وسایل مناسب را تهیه کنید. مهم ترین ابزار برای رنگ آمیزی عبارتند از :

رنگ ، غلطک ، قلم مو، کاردک، سمباده، پارچه ، تینر و …

میزان رنگ مورد نیاز را محاسبه کنید. یک فرمول کلی برای محاسبه مقدار رنگ مورد نیاز، این است که برای هر 37 متر مربع ، یک گالن رنگ نیاز است. معمولا وزن گالن ها بین 3.7 کیلوگرم تا 4 کیلوگرم می باشد. این فرمول تقریبی است و به غلظت رنگ و تعداد دفعات رنگ آمیزی دیوار بستگی دارد. اما یک روش ساده تر این است که در گوگل جستجو کرده و از ماشین حساب رنگ استفاده کنید.

سپس رنگ را آماده کنید و به مقدار مناسب رنگ ها را ترکیب کنید تا رنگ موردنظرتان به دست آید. تناسب ها را به خاطر داشته باشید تا در صورت تمام شدن رنگ، با همان تناسب رنگ را ترکیب کنید.اکنون همه چیز برای شروع رنگ آمیزی آماده است و ابزار مناسب در اختیار دارید. برای شروع برای خودتان تعیین کنید که از بالا به پایین دیوارها را رنگ کنید یا اینکه از سقف شروع کنید. این کاملا اختیاری است و براساس سلیقه خودتان روش مناسب خود را انتخاب کنید. اما بهتر است از گوشه یک دیوار شروع کرده  و از بالا به پایین رنگ آمیزی کنید. برای قسمت های وسیع از غلطک استفاده کنید و برای نقاط کوچک و حساس از قلم مو استفاده کنید.

یک نکته مهم ، شروع از دیوارهای رنگ روشن و پایان کار با دیوار پررنگ است. بعد از خشک‌شدن دیوارهای رنگ روشن، حاشیه آنها را در مرز دیوار رنگ تیره با چسباندن کاور رنگ بپوشانید تا رنگ تیره به آنها سرایت نکند.

در تمام مدت رنگ آمیزی از تهویه مناسب استفاده کنید، پنجره ها را باز بگذارید. اگر فضای خانه مرطوب باشد دیوارها دیرتر خشک می شود.

مقالات مرتبط:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط